Książki dla dzieci

Nowości wrzesień-październik 2018

Pewnym zaskoczeniem może być to, że dzisiaj pojawi się tutaj aż 5 książek dla dzieci. Rzadko po takie tytuły sięgam, zaś jeszcze rzadziej je opisuję. Nadarzyła się jednak nielada okazja, bo w ciągu dwóch ostatnich miesięcy premierę miało aż 5 książek dziecięcych, po które zapragnęłam sięgnąć a po ich przeczytaniu zapragnęłam również Wam o nich krótko opowiedzieć :) Każda z nich jest wyjątkowa i uważam, że na każdą warto zwrócić uwagę. Idą Święta, czas kiedy każdy z nas poszukuje prezentu dla najbliższych. Może akurat macie w rodzinie małych książkoholików i dzisiejszy wpis okaże się Wam przydatny? :) Taką mam nadzieję :)


1. Ada, to wypada! - Zofia Karaszewska, Sylwia Stano [wydawnictwo Znak emotikon]
"Ada, to wypada" to przepięknie ilustrowana książka, której bohaterki (znane, cenione i lubiane postaci) przekonują, że wszystko jest w życiu możliwe. Na własnych przykładach opowiadają o tym z jakimi trudnościami musiały się w życiu zmierzyć, aby osiągnąć swoje własne, zamierzone cele i odnieść sukces. Tytuł ten będzie niesamowitą inspiracją dla młodych dziewczyn, które słyszą tylko, że czegoś im nie wypada, nie wolno, bo to męskie, nie przystoi. Autorki zwracają uwagę na to, że poradniki dobrego wychowania dla panien już dawno odeszły do lamusa, a ich książka ma skłaniać młode pokolenie do samodzielnego myślenia i działania, które podpowiada im serce. Niemożliwe nie istnieje. Tytuł ten z pewnością okaże się inspirujący nie tylko dla młodych dziewczyn, ale też chłopców i dorosłych. Sama po przeczytaniu "Ada, to wypada" czułam przypływ pozytywnej energii i wiary we własne możliwości :) W książce znajdziecie historie m.in. Ewy Błaszczyk, Katarzyny Bondy, Marty Dymek, Ireny Eris, Magdaleny Fikus, Meli Koteluk i wielu innych.


2. Chłopaki chojraki - Marcin Prokop [wydawnictwo Znak emotikon]
Kolejna inspirująca młodych czytelników książka. Tym razem bohaterami są postaci męskie, które na przestrzeni wielu lat odniosły sukces i zapisały się na kartach historii swoimi osiągnięciami. Z początku pomyślałam, że będzie to pozycja jedynie dla chłopców, jednak po lekturze przyznaję, że i dziewczynki znajdą w niej mnóstwo pozytywnych bodźców do rozwoju. W książce znajdziemy historie bohaterów dawnych, ale też tych współczesnych, którzy żyją nadal wśród nas. Treść napisana jest bardzo lekko, przyjemnie i prostym językiem, który dostosowany jest do potrzeb młodszych odbiorców. Pomimo tego, że rysunki zawarte w książce nie są tak barwne, jak w tej, którą opisywałam wyżej, to zdecydowanie nadają całości charakteru i dynamiki, dzięki mocnej kresce. Znajdziecie tutaj historię m.in. Roberta Kubicy, Zbigniewa Wodeckiego, Janusza Kamińskiego, Jerzego Owsiaka, Witolda Pileckiego i wielu innych.


3. Mania Skłodowska - Jakub Skworz [wydawnictwo Zysk i S-ka]
W zeszłym roku zachwycałam się fenomenalną książką Jakuba Skworza na temat Adasia Mickiewicza [recenzja tutaj] i myślałam, że nic nie będzie w stanie jej pobić. Myliłam się. Tegoroczna "Mania Skłodowska" napisana jest jeszcze lepiej niż zeszłoroczna premiera. Mam wrażenie, że autorowi udało się opisać więcej wydarzeń z życia bohaterki, niż w poprzedniej książce. Całość, tak jak poprzednio, okraszona jest przepięknymi rysunkami, które idealnie współgrają z treścią książki. Jakub Skworz tworzy powieści, których lektura tworzy idealny pretekst do rozmów z dziećmi i dyskusji na temat tego jak kiedyś wyglądało życie codzienne. Dodatkowo, dzięki swojej tematyce, autor przybliża najmłodszym ważne postaci, które każdy Polak znać powinien. Nie mogę się już doczekać kolejnych części tej cudownej serii :)


4. Miś zwany Paddington (edycja specjalna) - Michael Bond [wydawnictwo Znak]

Miś Paddington obchodzi swoje 60-te urodziny! Z tej okazji wydawnictwo Znak wydało urodzinową wersję już dobrze znanych przygód niesfornego misia. Historia okraszona jest kolorowymi obrazkami i zamknięta w twardej, pozłacanej okładce, która podkreśla jej jubileuszowy charakter. Jeśli, tak jak ja, nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z historią Paddingtona to myślę, że nadarza się okazja aby nadrobić braki. Mnie przygody Paddingtona zaciekawiły, rozbawiły i przez chwilę żałowałam, że nie miałam z nimi styczności w dzieciństwie. Czytając tę książkę można odczuć, że nie jest to powieść współczesna, jednak fakt ten nie wpływa na pozytywny odbiór fabuły. Myślę, że tytuł ten ucieszy wielu młodych czytelników, którzy pokochają małego misia.


5. Historia obrazów dla dzieci - David Hockney, Martin Gayford [wydawnictwo Rebis]
"Historia obrazów dla dzieci" to pozycja, która spodoba się wszystkim młodym czytelnikom interesującym się sztuką. Autorzy pokazują, że dziełami sztuki należy nazywać nie tylko obrazy w muzeach, ale też zdjęcia czy malunki w gazetach, grach wideo czy książkach. Objaśniają jak zmieniało się pojęcie sztuki przez wieki i z czym zasłynęli historyczni malarze. Całość opisana jest jako dialog pomiędzy Davidem i Martinem, którzy zwracają się bezpośrednio do czytelnika. Jedynym z aspektów do poprawki, według mnie, są użyte czcionki. Niestety font zastosowany do narracji Davida jest słabo czytelny i męczy wzrok. Jest to jednak jedyny mankament tej książki, ponieważ jej treść jest niezwykle interesująca. Piękne wydanie, twarda okładka z obwolutą i duży rozmiar powodują, że całość prezentuje się bardzo estetycznie.

Mam nadzieję, że któraś z powyższych pozycji Was zaciekawiła i niedługo znajdzie się w dziecięcej biblioteczce Waszych najbliższych :)

Moja ocena: 
0

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.