Recenzja

"Raróg" - Anna Sokalska

Nie będę tego ukrywać i powiem to już na wstępie – tak, lubię książki Anny Sokalskiej. Nadal czekam na czwarty tom serii „Opowieści z Wieloświata”, więc kiedy usłyszałam o tym, że na rynku ukazać ma się „Raróg”, to aż podskoczyłam z radości. A co sądzę teraz, po przeczytaniu najnowszej książki autorki? Sprawdźcie sami.

Sonia w wieku pięciu lat była świadkiem morderstwa, którego ofiarą był boss lokalnej mafii, a prywatnie, jej ojciec. Trzydzieści lat później kobieta nadal szuka sprawcy tego zabójstwa. Aby dotrzeć do prawdy, Sonia będzie musiała podjąć trudne decyzje i zawierzyć swój los w rękach szemranego towarzystwa. Historia, którą pozna, a która to miała być jej wyzwoleniem, spowoduje, że jej życie diametralnie się odmieni.

„Raróg” to jednotomowa historia, której autorką jest Anna Sokalska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira w kwietniu 2020 roku. Jak już wspominałam, jestem fanką twórczości Sokalskiej. Autorka zawsze ujmuje mnie swoimi fabularnymi nawiązaniami do mitologii słowiańskiej. Nie zabrakło ich i tym razem. Co prawda, o ile w „Opowieściach z Wieloświata” ta słowiańskość ukryta jest w motywach fantasy i postaciach, które są niesamowicie unikatowe, to już „Raróg” swoją symboliką nie jest tak dosłowny. Wierzenia ukryte są w imionach bohaterów, a ich dokładne pochodzenie autorka rozpisała w posłowiu. Element ten dodaje całości niecodziennego klimatu, który w połączeniu z gangsterskimi porachunkami i podróżą w głąb siebie głównej bohaterki, dają wybuchową mieszankę niesamowitej rozrywki na kilka godzin.

„Raróg” pomimo kilku trudnych i mocnych w odbiorze wydarzeń, jest lekturą z kategorii tych „lżejszych”. Wciąga już od pierwszych stron, z uwagi na mocny wstęp i szokujące wydarzenia, których konsekwencje widzimy w kolejnych rozdziałach. Nie jest to typowy kryminał, chociaż sprawa morderstwa jest główną osią osadzenia całej fabuły. Jednym z kluczowych wątków jest podróż w głąb własnych przemyśleń i emocji Sonii. W życiu dziewczyny zachodzą kluczowe zmiany, a widmo mrocznej przeszłości nie chce jej opuścić. Akcja jest dość powolna, raczej bez większych zaskoczeń, ale nie nudzi i pozwala uwolnić własną wyobraźnię. Najnowsza powieść Anny Sokalskiej z pewnością przypadnie do gustu tym czytelnikom, którzy poszukują książek nieszablonowych i niezwykłych w swojej prostocie. Jedyne co można jej zarzucić, to zbyt mała objętość całej historii. Tutaj aż prosi się o więcej wydarzeń i dłuższe rozwinięcie :) Chcemy więcej! Po prostu :)

Podsumowując, „Raróg” okazał się kolejną, bardzo dobrą powieścią Anny Sokalskiej. Lubię jej nieszablonowe wykorzystanie dobrych cech różnych gatunków i doprawienie ich szczyptą tajemniczości wynikającej ze słowiańskiej mitologii. Polecam. Warto ją poznać :)

Moja ocena: 
5.04

Autor

  • Anna Sokalska

    Wrocławianka, prawniczka, kickbokserka. Pracę magisterską napisała z kryminalistyki na temat psychologii motywacji. Wychowana na fantastyce, filmach o superbohaterach i Dostojewskim. Pisze od dziesięciu lat i wierzy w sens spędzonych przy klawiaturze dni – ich efektem są cztery powieści i opowiadania, tworzące oryginalny cykl słowiańsko-sensacyjny – fantasy z kobiecą nutą. [źródło: Wydawnictwo Lira]

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.