Recenzja

"W domu" - Harlan Coben

Tęskniłam, wyczekiwałam, przebierałam nogami... W końcu jest! Najnowsza powieść Harlana Cobena - „W domu”. Jedenasty tom przygód Myrona Bolitara i Wina Lockwooda. Czego można się spodziewać po tym tytule? O tym za chwilę. Zapraszam :)

Dziesięć lat temu ktoś porwał dwójkę sześcioletnich chłopców z domu znajdującego się w zamożnej dzielnicy. Tragedia wstrząsnęła okolicą i mediami a dzieci, pomimo poszukiwań na wielką skalę, pozostały nieodnalezione. Kiedy nadzieja już umarła a rodziny pogodziły się z życiem bez chłopców, jeden z nich pojawia się w Londynie i ma kłopoty. Niezastąpiony duet Myron i Win wkraczają do akcji i próbują odnaleźć drugiego zaginionego. Co się z nim stało? Co pamięta odnaleziony? I czy można mu ufać?

„W domu” jest książką, która była długo wyczekiwana przez wszystkich fanów serii. Ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros w styczniu 2018 roku. Zakładam, że wiernych czytelników Cobena nie trzeba do tego tytułu przekonywać. Jednak co zresztą zainteresowanych, którzy z twórczością Harlana nie mieli jeszcze nic do czynienia? Zaskoczę Was. „W domu” nie jest tytułem, od którego powinniście zacząć swoją przygodę z Myronem i Winem, lub po prostu z książkami Cobena. Może się wydać logiczne, że jedenasta część serii nie jest najlepszym początkiem, jednak patrząc z technicznego punktu widzenia, czytelnicy tej książki nie powinni mieć trudności w odnalezieniu się w tej historii. Autor skrupulatnie tłumaczy i streszcza wydarzenia z poprzednich tomów, także nie sposób się w nich pogubić. Sama mam luki w tej serii, nie czytałam wszystkich części po kolei, także doceniam to, że Coben wziął pod uwagę również czytelników nowych. Jeśli jednak to nie kwestie braku znajomości poprzednich tomów są tutaj kluczowe to co? Niestety przeważa fakt, iż moim zdaniem „W domu” to jedna z gorszych książek Cobena.

Ubolewam, że pierwsza część książki jest dość mocno przegadana. Akcja rozkręca się dopiero koło 200 strony. Wydarzenia trzymają w napięciu, historia jest niebanalna a zakończenie zaskakujące. Żal tylko tych pierwszych 200 stron, które mam wrażenie zaciekawią jedynie wiernych fanów serii. Możemy na nich znaleźć dużo charakterystycznych cech dla duetu Myron – Lockwood czyli ogromną dawkę ironii, sarkazmu ale też uśmiechu i wzajemny szacunek oraz chęć niesienia pomocy. Co tu dużo mówić, dwójka najlepszych przyjaciół, którzy nadają na tych samych falach. Nie sposób ich nie lubić. Wypada zwrócić również uwagę na to, że mieliśmy okazję, po raz pierwszy, poznać przebieg wydarzeń ze strony Wina, ponieważ autor kilka rozdziałów poprowadził narracją pierwszoosobową Lockwooda.

Coben jest mistrzem opowiadania historii w sposób prosty lecz ciekawy. I tak było tym razem. Autor używa przystępnego języka, odnosi się często do wydarzeń z poprzednich tomów, które skrupulatnie nakreśla czytelnikowi. Tworzy świat spójny, logiczny i nie używa w tym celu długich, skomplikowanych opisów, których nie znoszę :) W powieści przeważają dialogi, które nadają historii tempa i przejrzystości. Całość czyta się bardzo przyjemnie aczkolwiek z pewnym niedosytem. Mam wrażenie, że Win i Myron swoje najlepsze lata mają już za sobą. Jeśli Coben zdecyduje się na kontynuowanie tej serii to oczywiście po następne tomy sięgnę z ogromną ciekawością aczkolwiek już bez wielkich oczekiwań.

Często pojawiają się pytania, w takim razie od czego zacząć? Moja przygoda z książkami Cobena rozpoczęła się od powieści „Nie mów nikomu” i uważam ją za jedną z najlepszych w jego dorobku :) „W domu” pozostawia w niedosycie, jednak niech nie zwiedzie Was ta recenzja. Powieści Harlana uwielbiam i nadal jest to jeden z moich ulubionych autorów :) Także polecam zapoznać się z jego innymi tytułami.

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Moja ocena: 
4.02

Autor

  • Harlan Coben

    Amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych. Zadebiutował w 1995 roku powieścią Bez skrupułów, jednak to wydanie thrillera pt. Nie mów nikomu okazało się przełomem w jego karierze i przyniosło mu międzynarodową sławę. W jego powieściach często pojawiają się nierozwiązane bądź niedokończone sprawy z przeszłości oraz wielokrotne zwroty akcji. W książkach Cobena fabuła toczy się na obszarze stanów Nowy Jork i New Jersey. Kilka postaci drugoplanowych pojawia się w wielu jego dziełach. [źródło: lubimyczytac.pl]

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.