Redaktor miesięczników „Men’s Health” i „Women’s Health”. Twórca wydawnictwa Erdensen. Autor książki „Męskie rozmowy nastolatka” i bajek dla dzieci. [fot. Tom Biskup]
Jakie macie skojarzenia z Adamem Mickiewiczem? Polski poeta, autor takich dzieł jak „Pan Tadeusz”, „Konrad Wallenrod”, „Dziady”. Widujecie jego nazwisko na pomnikach, tabliczkach z opisem ulic czy w nazwach Uniwersytetów. Ale czy Adam Mickiewicz – mistrz polskiej literatury, mógł być też łobuzem? Dzisiaj popatrzymy na naszego wieszcza oczami dziecka. Brzmi zachęcająco? Zapraszam do dalszej lektury :)
Ola i Eryk – dwoje małych łobuzów oraz pokój w domu dziadków, z drzwiami, których nie wolno otwierać. W środku znajdują się regały pełne wciągających książek. Dziecięca ciekawość każe bohaterom zajrzeć do tajemniczego pomieszczenia, gdzie znajdują tom poświęcony Adamowi Mickiewiczowi. W podróż na mroźną Syberię, do pięknego Wilna i zatłoczonej Moskwy, zabierze rodzeństwo ich przewodnik – dziadek. Cała trójka będzie świadkiem m.in. pożaru w Nowogródku, założenia tajnego stowarzyszenia czy wydania „Pana Tadeusza”.
Pisałam kiedyś o tym, że bardzo cieszę się z tego, iż kilka miesięcy temu podjęłam decyzję o założeniu bloga. Gdyby nie to, pewnie nigdy nie sięgnęłabym po najnowszą powieść Jakuba Skworza czyli „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”. Bo gdzie ja – dwudziestosześcioletnia kobieta – będę czytać książki dla dzieci? A jednak. Przeczytałam i nie żałuję bo lektura okazała się tak wciągająca, że już teraz, z niecierpliwością czekam na dalsze części serii :) „Adaś Mickiewicz” to książka, która rozpoczyna cykl powieści „Wciągające książki o wielkich polakach”. Tytuł miał swoją premierę w październiku 2017 roku i ukazał się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.
Książka przeznaczona jest dla czytelników w wieku 10-12 lat, jednak niech nie zwiodą Was te widełki. Uważam, że powieść jest idealną podstawą dla kontaktu między rodzicem a dzieckiem. Daje spore pole do rozmów na tematy historyczne – w świetny sposób tłumaczy różnice w ubiorze, zachowaniach czy systemie nauki, względem czasów teraźniejszych. Jest to książka, która nie tylko bawi ale przede wszystkim uczy – nie tylko dzieci! Drodzy rodzice, dzięki Adasiowi Mickiewiczowi, przypomnicie sobie wszystkie lekcje polskiego, które już dawno zapomnieliście. Będzie to lektura wymagająca od Was odświeżenia tematu – bo jak odpowiedzieć na dziecięce pytania bez znajomości historii? :)
Na 200 stronach powieści zamknięto dzieciństwo, dorastanie i dorosłość Mickiewicza, do momentu ślubu z Celiną. Autor dość skrupulatnie opisał wszystkie najważniejsze wydarzenia w życiu poety. Jest to biografia w pigułce, idealnie wyselekcjonowana dla najmłodszych umysłów. Akcja książki jest wartka, głównie dzięki dodatkowemu wątkowi naszej trójki bohaterów – dziadka i dwojga wnucząt, którzy nie tylko towarzyszą Adamowi w najważniejszych chwilach jego życia, ale też mają swoje własne przygody, które bawią czytelnika.
Ogromnym plusem jest przepiękne wydanie książki. Całość okraszona jest rewelacyjnymi grafikami i rysunkami, które zostały wykonane w spójnej kolorystyce. Nie mam porównania do innych, dziecięcych powieści, ponieważ niewiele ich czytam, jednak „Adaś Mickiewicz” to dla mnie pozycja wydana z niezwykłą dbałością o szczegóły i niesamowitą pomysłowością. Cieszy oko, bawi i uczy – czego chcieć więcej? :)
Serdecznie polecam ten tytuł wszystkim tym, którzy chcą sprawić swoim pociechom prezent w postaci książki, która nie tylko ich zaciekawi ale również skłoni do myślenia i zachęci do sięgnięcia po więcej wiadomości na temat czasów, które opisuje. Będzie to również wspaniała okazja do rozmowy z dzieckiem i wytłumaczenie mu różnic między czasami Mickiewicza a naszymi. Jak wyglądało życie na przełomie XVII i XVIII wieku a jak wygląda teraz. Musicie to przeczytać! :)
Za zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję panu Jakubowi Skworz – autorowi oraz wydawnictwu Zysk i S-ka.
Redaktor miesięczników „Men’s Health” i „Women’s Health”. Twórca wydawnictwa Erdensen. Autor książki „Męskie rozmowy nastolatka” i bajek dla dzieci. [fot. Tom Biskup]
© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.