Recenzja

"Kryptonim Romeo" - Wojciech Nerkowski

Jeśli jesteście fanami Jamesa Bonda i książek utrzymanych w klimacie szpiegowskim, to dzisiaj mam dla Was nie lada gratkę. Poznajcie Roberta Kidda - pół Polaka, pół Amerykanina, który będzie musiał zmierzyć się z jedną z największych zagadek swojego życia.

O czym jest książka „Kryptonim Romeo”?

Robert Kidd stracił żonę trzy lata temu. Kiedy już powoli zaczął dochodzić do siebie, a jego życie zaczynało się na nowo układać, Kidd dostaje tajemniczą wiadomość, z której wynika, że jego żona żyje. Jak to możliwe? I co na to nowa dziewczyna Roberta? Mężczyzna podejmuje się rozwiązania tej zagadki niezależnie od działań polskich służb wywiadowczych, które również uruchamiają akcję odnalezienia kobiety. Akcja powieści będzie miała miejsce nie tylko w Polsce, ale też w Egipcie, Izraelu, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, na Sycylii i Cyprze. Takiej zagadki szpiegowskiej nie spodziewał się nikt.

Geneza książki „Kryptonim Romeo”

"Kryptonim Romeo" to powieść Wojciecha Nerkowskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira pod koniec marca 2021. Jest to kontynuacja przygód Roberta Kidda, które mogliśmy poznać w powieści "Przecięcie", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia. Książkę można zaliczyć głównie do gatunku kryminału, ale znajdziecie w niej również elementy romansu oraz powieści sensacyjnej. Całość zamknięta jest na prawie 400 stronach i w mojej ocenie nie jest to koniec przygód tego bohatera ;) Najprawdopodobniej doczekamy się kolejnego tomu :)

Moje spostrzeżenia

Cieszę się, że sięgnęłam po tę powieść po przeczytaniu poprzedniego tomu, czyli "Przecięcia". Słyszałam takie głosy, które mówiły, że wcale nie jest, to konieczne, jednak z mojego doświadczenia wynika, że wiele bym z "Operacji Romeo" straciła gdybym nie znalała poprzednich wątków. Miło mi też przyznać, że to właśnie kontynuacja okazała się lepszym tomem z tej dwójki. Poprzedni był po prostu ok. W "Operacji Romeo" działo się dużo więcej i akcja była bardziej wciągająca. Dla mnie jednym z największych plusów okazała się dynamika względem umieszczenia akcji w różnych krajach. Największe wrażenie zrobił na mnie wątek osadzony na Bliskim Wschodzie. Autor potrafi bardzo plastycznie opisywać tworzone przez siebie kadry, więc łatwo było wyobraźić sobie ten pustynny, gorący klimat. Całości klimatu dodawał też fakt, iż bierzemy udział w tajnej akcji, której zakończenia nie jest w stanie przewidzieć nikt. Miłosny trójkąt, tajemnice, niewypowiedziane kłamstwa... Dzieje się! Naprawdę się dzieje :)

Mocne strony książki „Kryptonim Romeo”

- duża ilość akcji - przy tej książce nie sposób się nudzić. Nie znajdzie tutaj zbędnych wątków i dłużyzn. Jest dynamicznie i wciągająco.
- klimatyczne opisy - czuć, że autor pracuje również przy filmach bo jego opisy są niezwykle obrazowe i wprowadzają do powieści niesamowity klimat
- bardzo naturalnie brzmiące dialogi - i tutaj znowu nawiążę do pracy przy filmie. Te dialogi brzmią tak, jakby rzeczywiście były wcześniej wypowiedziane w jakiejś konwersacji. Książka w całości nadaje się od razu do ekranizacji :)
- humor - chociaż nie jest to powieść komediowa, to można zauważyć, że autor wplótł w nią też trochę humorystycznych dialogów, które powodują uśmiech :)

Dla kogo jest książka „Kryptonim Romeo”?

Dla wszystkich tych, którzy lubią powieści z dreszczykiem. Takie, które pozwalają przenieść się do świata niczym z filmów "Jamesa Bonda". Szpiegowskie, pełne akcji i zaskakujące. Serdecznie polecam!

Moja ocena: 
5.04

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.