Recenzja

„Zapisane w wodzie” - Paula Hawkins

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak walczyłam z najnowszą powieścią Pauli Hawkins to zapraszam do dalszej lektury :)

O czym opowiada książka? W nadmorskim miasteczku Backford, w krótkim okresie czasu giną dwie kobiety. Na kilka dni przed śmiercią poruszona Nel dzwoni do swojej siostry Jules, która ignoruję tę próbę podjęcia kontaktu i nie oddzwania. Prawdopodobnie już nigdy nie dowie się co chciała jej przekazać zdenerwowana Nel. Po informacji o samobójstwie siostry, Jules zmuszona jest do powrócenia do miasteczka, w którym się wychowała i podjęcia opieki nad piętnastoletnią siostrzenicą Leną. Akcja rozgrywa się nad owianym tajemnicą korytem rzeki zwanym Topieliskiem. Jest to miejsce z wysokim klifem, z którego niegdyś zrzucano kobiety uznane społecznie za czarownice. Jednak czy Nel naprawdę popełniła samobójstwo? Jakie wydarzenia popchnęły ją do podjęcia tak dramatycznej decyzji?  W rozwiązaniu tej tajemnicy Jules pomoże policja i społeczność Backford.

Wracając do zdania, którym rozpoczęłam tę recenzję – dlaczego walczyłam z tą powieścią? Nie będę ukrywała, że bestsellerowa „Dziewczyna z pociągu” zupełnie nie przypadła mi do gustu. Jestem bardzo zdziwiona faktem, że książka odniosła tak spektakularny sukces – doszło nawet do tego, że historia została zekranizowana (co jej nie uratowało bo film też nie należy do wybitnych – ale o tym innym razem ;)). Rozczarowana zarówno książką jak i filmem sięgnęłam po najnowszą powieść brytyjskiej pisarki. Trochę z ciekawości, trochę dając jej drugą szansę – przecież za takim sukcesem musi stać porywająca historia! Pierwsze strony były dla mnie walką z uprzedzeniem i przerażająco wolną „akcją” książki. Biorąc ją wieczorem do łóżka nie byłam w stanie przeczytać więcej niż dwóch rozdziałów na raz – fabuła się dłużyła, nie pomagał też fakt, iż w książce występuje kilku narratorów. Z początku gubiłam się i ciężko było mi wpasować wszystkie postaci do opisywanej historii. W późniejszych rozdziałach możemy czytać również wspomnienia bohaterek historycznych, których losy przewijają się na kartach książki, korelując z teraźniejszymi wydarzeniami (to są jedne z tych ciekawszych rozdziałów, które miło wybijają się na tle pozostałych).

Pomimo tego, iż książka nie należy do obszernych – ma zaledwie 362 strony, to czuję, że jest bardzo „przegadana”. Duża ilość opisów niewiele wnosi – część z nich celowo pomijałam bo nie wnosiły nic ciekawego do fabuły. Dopiero po połowie książki akcja zaczyna przyspieszać. Zagadki zaczynają się wyjaśniać a historia nabierać sensu – pomimo kilku sugestii wprost, nie dających pola manewru dla naszych wewnętrznych Scherlocków. Zdecydowanie nie jest to książka dla tych, którzy w swoim życiu przeczytali już kilka mocnych thrillerów/kryminałów. Powieść jest raczej prosta i nie zaskakuje. Autorka chcąc mocno zaskoczyć końcówką, tak rozpisała historię, że można się domyślić zakończenia jeszcze przed jego przeczytaniem. Ale spokojnie, nie będę spoilerować :) Przeczytajcie sami. Niestety moim zdaniem schemat „Dziewczyny z pociągu” został tu powielony. Wielkie oczekiwania, dobrze zredagowany opis, mocny marketing, ciekawy pomysł na stworzenie klimatu książki… ale fabuła nie nadąża i po przeczytaniu tej książki jedyne co pomyślałam to „Ehh… naprawdę?”. I tak walczyłam, wmawiając sobie, że przecież to przez moje uprzedzenia związane z poprzednią książką Hawkins, nie jestem w stanie docenić tej historii. Jak się jednak okazuje nie ja jedna pozostaję w lekkim niedosycie. Powieść pomimo dużej sprzedaży nie odnotowuje wysokich ocen w serwisach książkowych.

Mimo wszystko polecam przeczytać – chociażby po to aby sprawdzić czy jesteście w grupie osób oczarowanych czy rozczarowanych twórczością Pauli Hawkins :) I ta okładka – podobno nie ocenia się po niej książek, ale sami przyznajcie, że jest klimatyczna ;) 

Moja ocena: 
2.04

Autor

  • Paula Hawkins

    Paula Hawkins (ur. 26 sierpnia 1972) – brytyjska pisarka. Urodziła się i wychowała w Harare w Zimbabwe. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 2015 roku thrillerem Dziewczyna z pociągu, który szybko znalazł się na listach bestsellerów. Książka odniosła olbrzymi sukces również poza granicami Wielkiej Brytanii. Prawa do jej wydania sprzedano do 47 krajów, na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem.

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.