Recenzja

"Topieliska" - Ewa Przydryga

O tej książce będzie głośno. Dajcie jej kilka dni i sami przyznacie mi rację. A dzisiaj opowiem Wam dlaczego tak będzie. Zapraszam na recenzję książki "Topieliska" od Ewy Przydrygi.

O czym jest książka „Topieliska”?

Wyobraź sobie taki poranek, kiedy nic nie toczy się po Twojej myśli. Pola odprawia męża wraz z synkiem do przychodni. Kuba z małym Jasiem wyruszają w drogę, kiedy za oknem szaleje burza śnieżna. Niedługo później Pola otrzymuje telefon z przychodni. Miła Pani informuje ją, że mąż i syn nie dotarli na umówioną wizytę. Kobieta wyrusza, aby poszukać swoich najbliższych i trafia na akcję ratowniczą, która toczy się przy pobliskiej rzece. Z wody zostaje wyłowione wrak samochodu, w którym Pola rozpoznaje pojazd swojego męża. Co stało się z Kubą i Jasiem? Czy przeżyli ten fatalny wypadek?
 

Geneza książki „Topieliska”

To już piąta powieść Ewy Przydrygi, zaś trzecia, która została wydana przez Wydawnictwo Muza. Premiera powieści przypada na 19 maja 2021 roku. Autorka jest znana z tego, że jej mocną stroną są powieści psychologiczne utrzymane w nurcie „domestic drama” i taka też jest jej najnowsza książka. Powieść nie jest obszerna, liczy nieco ponad 300 stron. Uwagę na pewno przykuwa tajemnicza i pełna zagadkowego klimatu okładka. To ona zapowiada, co nas czeka w środku.

Moje spostrzeżenia

Miałam przyjemność przeczytać tę książkę już jakiś czas temu i napisać kilka słów polecenia, które znajdziecie na pierwszej stronie tej powieści. To już czwarty tytuł Ewy, który trafił w moje ręce. Praktycznie w każdej kolejnej recenzji odwołuję się do jej początków, które były dobre, chociaż czuć było, że Ewa potrzebuje kogoś doświadczonego w dziedzinie wydawania książek, aby pokazał jej całe spektrum wydawniczego świata. I tak też się stało. Autorka trafiła do znanego i cenionego wydawcy, który holistycznie zadbał o jej historie. Miło mi napisać, że kolejny raz zauważam coraz lepszy warsztat pisarski Ewy. Długie i skomplikowane zdania zostały zastąpionymi tymi nieco krótszymi, ale nadal niezwykle barwnymi i posiadającymi unikatowy klimat. Akcja jest bardziej wartka i wciąga. Uważam, że to jedna z najlepszych książek Ewy.

Mocne strony książki „Topieliska”

- oniryczny, mroczny i tajemniczy klimat książki – całość osnuta jest mgłą, budzi lęk i ciekawość jednocześnie. Myślę, że to nie lada sztuka, aby taki piekielnie intrygujący klimat utrzymać przez całą długość historii.
- akcja, której zakończenia nie sposób przewidzieć – nawet jeśli w trakcie czytania stwierdzicie, że już wiecie, o co chodzi, to dajcie sobie czas na jej doczytanie. Jestem pewna, że to, co przygotowała dla Was autorka, będzie niesamowitym zaskoczeniem.
- wyraziste postaci, których nie sposób zapomnieć – jedną z tych najbardziej unikatowych bohaterek jest z pewnością Maruszka. Trochę szamanka, trochę czarownica. Kobieta osnuta tajemnicą. Siostra Poli, Ida, również jest jedną z lepiej napisanych bohaterek. Nieuchwytna, ciągle w biegu, posiadająca wiele sekretów. Obie budzą skrajne emocje i to bardzo doceniam.
- ciągłe wodzenie za nos – w pewnym momencie ciężko zaufać którejkolwiek z postaci. Każda z nich ma jakieś tajemnice, coś mataczy, coś kręci. Podobało mi się to uczucie braku pewności i rozchwianie głównej bohaterki.

Dla kogo jest książka „Topieliska”?

Dla fanów Stranger Things i Twin Peaks. Dla tych, którzy szukają mrocznego, onirycznego thrillera z zaskakującym zakończeniem. Dla fanów książek Ewy i tych, którzy nie do końca polubili się z jej poprzednimi powieściami. Sprawdźcie – może ta książka jest właśnie tym, na co czekaliście. Ja polecam!

Zajrzyj też do recenzji pozostałych książek autorki:
- Zatrutka - Ewa Przydryga
- Bliżej niż myślisz - Ewa Przydryga
- Miała umrzeć - Ewa Przydryga

Moja ocena: 
6

Autor

  • Ewa Przydryga

    Urodziła się i mieszka w Poznaniu. Jest absolwentką filologii angielskiej, pracuje jako nauczycielka i tłumacz języka angielskiego. Jej pasją są podróże po najodleglejszych zakamarkach Francji; i w jedną z nich, biegnącą przez tamtejsze metropolie, zapomniane wioski, a wreszcie świat wyobraźni, zabiera czytelników swojej książki. [źródło: lubimyczytac]

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.