Recenzja

"Marzenia Kaliny" - Aneta Krasińska

Są takie książki, po których człowiek spodziewa się niesamowitej, wbijającej w fotel, historii a otrzymuje letnią, momentami nużącą fabułę, która do końca zła nie jest. Jak ocenić książkę, której nie można całkowicie zanegować ale też niewiele w niej do chwalenia? Postaram się to dzisiaj zrobić. Zapraszam na recenzję książki „Marzenia Kaliny” autorstwa Anety Krasińskiej.

Bohaterkami powieści są trzy, pozornie niezwiązane ze sobą, kobiety. Różni je prawie wszystko. Wiek, status społeczny, przeżyte doświadczenia. Kalina jest spełnioną mężatką, ma dobrą pracę i dom, w którym do całkowitego szczęścia brakuje jedynie dziecka. Lena to nastolatka, która wiele w swym krótkim życiu doświadczyła. Głównie ze strony swoich rodziców i rodzin zastępczych, po których się tułała. Ostatnią bohaterką jest Elżbieta. Dojrzała kobieta, która w młodości spotkała mężczyznę, który odcisnął piętno na jej życiu. Dramatyczna decyzja z dawnych lat nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Pewnego dnia, feralny wypadek, splata ze sobą losy Kaliny, Leny i Elżbiety.

„Marzenia Kaliny” to pierwsza część cyklu „Małe tęsknoty”, którego autorką jest Aneta Krasińska. Powieść miała premierę w październiku 2017 roku i ukazała się nakładem wydawnictwa Replika. Zarówno po lekturze powieści, jak i teraz podczas pisania tej recenzji, mam mieszane odczucia względem tego tytułu. Głównie przez jedno zdanie, które jest kluczowe w całym opisie przygotowanym przez wydawcę. „Okrutny los drwi z kobiet, a feralny wypadek splata ich historie...”. Czekałam. Czytałam i czekałam. Dwadzieścia stron, pięćdziesiąt, sto... Jednak zdarzenie, o którym mowa wyżej nadal nie następowało. Historia się toczyła, powoli, swoim torem. Poznajemy losy bohaterek, które pod względem emocjonalnym są przedstawione bardzo dobrze. „Marzenia Kaliny” to idealna powieść dla tych, którzy lubią rozkładać bohaterów na „czynniki pierwsze” - dogłębnie poznać ich psychikę, emocje i zrozumieć podejmowane decyzje. I tak brniemy dalej w historie przejmujące, dołujące i chwytające za serce. Jednak nadal punkt kulminacyjny nie następuje. U mnie występuje już irytacja. Kart powieści pozostaje coraz mniej i kiedy myślę, że ktoś zrobił sobie ze mnie ponury żart... Nagle jest wielkie BUM. Wydarzenie, które powinno nastąpić dużo wcześniej. Moment wyczekiwany przeze mnie pojawia się tak późno, że mam wrażenie, iż „Marzenia Kaliny” stanowią jedynie jakiś fabularny wstęp, zarys postaci a docelowe wydarzenia nastąpią w kolejnych tomach serii. Żałuję, że wydawca zdecydował się umieścić takie zdanie w opisie, ponieważ sprawiło ono, że poczułam się rozczarowana i zamiast skupić się na teraźniejszych wydarzeniach, ciągle wyglądałam na przód w oczekiwaniu na punkt kulminacyjny.

Tym co zasługuje na pochwałę jest styl autorki, który niewątpliwie trafia do czytelnika. Powieść czyta się szybko, zrozumiale i z dużym zaciekawieniem. Świat tworzony przez Krasińską jest bardzo realistyczny, nieprzesadzony i skupia naszą uwagę w miejscach, które tego szczególnie wymagają. Autorka wykreowała unikatowe postaci, zaś ich losy zamknęła w historie, które zostają z czytelnikiem na długo po przeczytaniu książki. Jest to kolejna powieść, która w centrum stawia tematykę macierzyństwa, jednak Krasińska przedstawia zagadnienie w sposób unikatowy i nie powiela schematów z innych lektur.

Podsumowując, uważam, że „Marzenia Kaliny” są powieścią, która może się podobać. Zdecydowanie przypadnie do gustu tym, którzy nie mają wobec niej wielkich oczekiwań i nie nastawiają się na powieść z zawrotną akcją i niesamowitymi wydarzeniami. Jedna z wielu, jednak warta przeczytania. Mimo wszystko, z uwagi na konstrukcję, ja nie zdecyduję się na sięgnięcie po drugi tom.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Replika.

Moja ocena: 
3

Autor

  • Aneta Krasińska

    Z wykształcenia humanistka, zakochana w książkach, debiutowała w 2014 roku. Głodna życia i nowych wyzwań, które inspirują ją do działania i pozwalają czerpać energię do pracy. Z filiżanką kawy zasiada do czytania powieści obyczajowych, sensacyjnych lub kryminalnych. W swoich książkach porusza problemy kobiet zmagających się z przeciwnościami losu. Twierdzi, że wyrazisty charakter postaci jest jak odcisk buta i na długo pozostaje w świadomości czytelnika. [źródło: Replika]

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.