Recenzja

"Nie odpuszczaj" - Harlan Coben

Uwielbiam twórczość Harlana Cobena. Przeczytałam już wiele jego książek i po każdą kolejną sięgam z wielką radością. Choć muszę przyznać, że zeszłoroczna „W domu” mnie nie zachwyciła... Czy to koniec porywających książek Cobena? Czy autor powoli się wypala? Sprawdziłam jego najnowszą powieść i „Nie odpuszczaj” jednoznacznie pokazuje, że autor ma nam jeszcze wiele do zaoferowania.

Minęło już 15 lat od nocy, która zakończyła szczęśliwy etap w życiu Napa Dumasa. To właśnie wtedy, na torach kolejowych, zginął jego brat bliźniak Leo. Tej samej nocy zaginęła bez śladu także jego ukochana dziewczyna, Maura. Nap jest zdeterminowany i pragnie odkryć co wydarzyło się tej feralnej nocy. Wstępuje do policji jednak tropy nie naprowadzają go na żadne sensowne rozwiązanie. Do czasu kiedy w mieście pojawia się Maura...

„Nie odpuszczaj” to najnowsza książka Harlana Cobena, która ukazała się 3 października 2018 roku, nakładem wydawnictwa Albatros. Jak już wspominałam we wstępie, Coben jest jednym z moich ulubionych autorów i po jego książki sięgam bardzo chętnie. W zeszłym roku czytałam jego powieść „W domu”, która niestety nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia. Czegoś jej zabrakło a ja pomyślałam, że może najlepsze historie autora mamy już za sobą. Na szczęście po lekturze „Nie odpuszczaj” mogę śmiało przyznać, że obawiałam się na wyrost. Coben zachwyca, porywa i pokazuje, że nadal potrafi tworzyć świetne książki.

Mocną stroną powieści Cobena, nieustannie, jest prosty język i ciekawe postaci - tak jest również w przypadku „Nie odpuszczaj”. Autor już od początku powieści serwuje nam opisy mrożące krew w żyłach i podsuwa tropy, które niejednokrotnie okazują się mylne. Wciąga czytelnika w wir wydarzeń i pozwala tworzyć własne teorie. Dzięki temu, że powieść pełna jest dialogów, całość czyta się bardzo szybko a fabuła ma równomierne tempo. Nie sposób się przy niej nudzić. Tym co wielu może zaskoczyć, jest bardzo duża ilość postaci. Zazwyczaj Coben nie umieszczał ich w swoich powieściach aż tak wiele i przyznam szczerze, że momentami musiałam się dłużej zastanowić o kim była mowa. Zabieg ten ma jednak swój plus, ponieważ rozwiązanie zagadki angażuje coraz większą liczbę bohaterów i do samego końca nie jest wiadome kto pełni jaką rolę w rozwiązaniu tej tajemnicy.

Kolejnym plusem są krótkie, treściwe rozdziały, w których nie ma wodolejstwa. Coben opisuje stworzony świat w dialogach i krótkich zdaniach, nie tworząc dodatkowo obszernych opisów. Dzięki takiej konstrukcji czytelnikowi trudno jest oderwać się od lektury – wszak kolejny rozdział jest tak krótki, że jego przeczytanie zajmie przecież chwilę. Później następuje kolejny, następny... I tak na jeden raz można przeczytać całą powieść. Autor zadbał również o to aby każdy kolejny rozdział kończył się w taki sposób aby czytelnika wprowadzać w coraz większą ciekawość. Trudno sobie tę powieść dawkować ;)

Czasem w thrillerach bywa tak, że doszukujecie się pewnych nieścisłości i nawet najmniejszy błąd jest w stanie podważyć wiarygodność fabuły. Na szczęście w „Nie odpuszczaj” nie ma nielogicznych sytuacji czy wydarzeń, które na długo przed zakończeniem wskazują na sposób rozwiązania zagadki. Mnie Coben zaskoczył, nie spodziewałam się takiego finału i dzięki temu uważam, że jest to jedna z lepszych książek autora.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po powieści Harlana Cobena to myślę, że premiera „Nie odpuszczaj” będzie najlepszą okazją aby w końcu zapoznać się z jego twórczością :) Ja polecam, niezależnie od tego czy thrillery lubicie, czy też nie. Uważam, że książki tego autora sprawdzą się jako umilacz wielu jesiennych wieczorów.

Za udostępnienie książki do recenzji, dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Moja ocena: 
5.04

Autor

  • Harlan Coben

    Amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych. Zadebiutował w 1995 roku powieścią Bez skrupułów, jednak to wydanie thrillera pt. Nie mów nikomu okazało się przełomem w jego karierze i przyniosło mu międzynarodową sławę. W jego powieściach często pojawiają się nierozwiązane bądź niedokończone sprawy z przeszłości oraz wielokrotne zwroty akcji. W książkach Cobena fabuła toczy się na obszarze stanów Nowy Jork i New Jersey. Kilka postaci drugoplanowych pojawia się w wielu jego dziełach. [źródło: lubimyczytac.pl]

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.