Recenzja

„Kamieniarz” - Camilla Lackberg

Szok! Niedowierzanie! Takie napięcie, taka akcja, takie emocje… To nie zdarza się zbyt często. Jeśli chcecie poznać moje zdanie na temat książki pt. „Kamieniarz” – Camilli Lackberg to zapraszam do lektury dzisiejszego wpisu.

Kamieniarz jest trzecią częścią sagi o Fjallbace. Po „Księżnice z lodu” i „Kaznodziei” możemy przeczytać kolejną historię rozgrywającą się w południowo-zachodniej Szwecji. Akcja rozpoczyna się od mrożącego krew w żyłach odkrycia, którego dokonuje rybak Frans Bengtsson. Kiedy wypływa na morze, aby ściągnąć sieci zostawione na homary, odnajduje ciało dziewczynki. Komisarz Patrick Hedstrom po raz kolejny staje przed koniecznością rozwikłania tajemnicy przebiegu śmierci - tym razem śmierci dziecka. Kto zamordował dziewczynkę i chciał pozbyć się ciała w odmętach wody? I jaki wpływ na tę historię mają losy tytułowego kamieniarza?

O Camilli Lackberg słyszał już chyba każdy. Jest jedną z najbardziej znanych szwedzkich autorek, którą dodatkowo uznaje się za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Moja przygoda z serią o Fjallbace rozpoczęła się dość późno – około roku temu. Dostałam w prezencie 4 pierwsze tomy sagi, po które sięgnęłam dopiero po kilku miesiącach. Zniechęcona nijaką „Księżniczką z lodu” odłożyłam twórczość Lackberg w kąt. Dopiero niedawno, pod wpływem dobrych opinii, sięgnęłam po „Kaznodzieję” i w jego następstwie „Kamieniarza”. Bardzo dobrze się stało! Gdybym nie przeczytała tych książek to nawet nie wiedziałabym ile mnie ominęło. Recenzję „Kaznodziei” możecie już czytać na blogu [o tu], także dzisiaj skupię się na „Kamieniarzu”.

Na pewno nie będzie przesadą jeśli napiszę, że książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Nie sposób się od niej oderwać. Historia jest tak skonstruowana, że mamy ochotę czytać, czytać, czytać… żeby w końcu dowiedzieć się co się stało! W trakcie czytania miałam wrażenie, że już wiem. Wiem kto zabił. Wiem kto to zrobił. Wiem dlaczego – nie ma sensu dalej czytać. Ale kilka stron później okazywało się, że jednak nie wiem nic. Po kolejnych stronach miałam już wytypowanego innego mordercę. I tak w kółko. Może on, może ona, może oni… Dużo pytań, mało odpowiedzi.

Bardzo się cieszę, że Lackberg odeszła od opisywania nijakiej Ericki jako głównej bohaterki. Uważam, że postać Patricka jest dużo ciekawsza, przez co z większym zaciekawieniem śledzimy jego losy. Dużym plusem serii jest również fakt, iż czytając ją wyrywkowo dużo nie tracicie. Autorka praktycznie wcale nie robi aluzji do historii z poprzednich tomów. Wiadomo – postacie są te same a ich losy toczą się dalej, ale mają one tak mały wpływ na historię, że swobodnie można pominąć wspomnianą przeze mnie „Księżniczkę z lodu” (po co się zniechęcać ;)).

Kamieniarz to rewelacyjna powieść, która zapiera dech w piersiach. Jest bardzo zaskakująca, nie sposób przewidzieć dalszego ciągu fabuły. Z pewnością jest to pozycja konieczna do odhaczenia na każdej liście książek do przeczytania, tworzonej przez prawdziwych pasjonatów kryminałów i thrillerów. Polecam gorąco. Ja na pewno sięgnę w niedalekiej przyszłości po czwartą część.

Moja ocena: 
5.04

Autor

  • Camilla Läckberg

    Urodzona w 1974 roku, we Fjällbace, szwedzka bestsellerowa autorka powieści kryminalnych. Z wykształcenia ekonomistka. Jej przygoda z pisarstwem rozpoczęła się od kursu pisania kryminałów, który sprezentował jej mąż, matka i brat. Pierwszą powieścią Camilli jest "Księżniczka z lodu", która początkowo była jedynie opowiadaniem pisanym w ramach wspomnianego kursu. Głównym hobby autorki jest gotowanie.

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.