Recenzja

„Kasacja” - Remigiusz Mróz

Podobno do trzech razy sztuka. Po dwóch średnio udanych książkach Mroza w końcu przyszła kolej na serię z Joanną Chyłką. Co sądzę o „Kasacji”? Uważam, że to całkiem przyzwoita historia opowiedziana w ciekawy sposób. Zapraszam do lektury mojej dzisiejszej recenzji.

Młody aplikant Kordian Oryński rozpoczyna swoją prawniczą karierę pod skrzydłami znanej adwokat Joanny Chyłki z kancelarii Żelazny & McVay. Pierwszą wspólną sprawą, którą przyjdzie im się zająć będzie morderstwo, o które oskarżony jest syn znanego biznesmena. Potencjalny sprawca spędza 10 dni w mieszkaniu w towarzystwie ciał zamordowanych osób. Wyjaśnienie sprawy utrudnia fakt, iż podejrzany nie chce współpracować a obrońcom brakuje podstaw do obrony swojego klienta. Czy ten duet będzie w stanie udowodnić niewinność oskarżonego?

„Kasacja” to moje trzecie spotkanie z twórczością Remigiusza Mroza. Po średnim „Behawioryście” i nieco lepszej „Ekspozycji” przyszedł czas na konfrontację z serią, której główną bohaterką jest Joanna Chyłka. Do książki podeszłam z pewną dozą nieufności. Nie spodziewałam się po niej niczego specjalnego, można powiedzieć, że nawet z góry założyłam, że będzie to kolejny tytuł Mroza, który jest przereklamowany i na pewno nie przypadnie mi do gustu. Cieszę się niezmiernie, że moje przypuszczenia wobec tej książki się nie spełniły a tytuł okazał się bardzo wciągającą pozycją. Cenię to, że postać Joanny Chyłki, pomimo swojego ciekawego charakteru, nie przybrała nadludzkiej, boskiej wręcz, postawy komisarza Forsta znanego z innej serii tego autora. Chyłka jest kobietą logiczną, pewną siebie, twardo stąpającą po ziemi i wiedzącą czego chce, zaś swoje osiągnięcia zawdzięcza ciężkiej pracy a nie dziwnym, nienaturalnym zbiegom okoliczności jak wcześniej wspomniany Forst. Postać Chyłki dopełnia Kordian Oryński, który w tym duecie odgrywa początkowo rolę „chłopca do bicia”. Relacja bohaterów zmienia się w ciągu trwania historii. Charaktery tych postaci są tak różne, że nie sposób się czasem uśmiechnąć podczas czytania ich losów czy absurdalnych wymian zdań. Dzięki świetnie skonstruowanym postaciom „Kasacja” wciąga i nie nudzi. Akcja książki jest wyważona. Ma mocne momenty, szybkie zdarzenia żeby za chwilę nieco zwolnić i dać czytelnikowi czas na skonstruowanie swoich własnych przemyśleń.

Ogromnym plusem tej powieści jest fakt, iż rozwiązanie zagadki nie jest oczywiste na żadnym etapie lektury książki. Czasem jest tak, że już od samego początku macie jakieś założenie, które się sprawdza lub nie. W „Kasacji” fabuła jest poprowadzona tak zręcznie, że nie sposób się niczego domyślić. Żaden z wątków pojawiających się w książce nie jest przesadzony, przegadany czy wciśnięty na siłę. Wszystko ze sobą współgra, tworząc niezłe czytelnicze widowisko.

Mam ogromną nadzieję, że nie zawiodę się na kolejnych częściach serii o Chyłce. Gdyby okazały się one kolejnymi średnimi książkami tego autora, to prawdopodobnie nie sięgnęłabym już po resztę książek autorstwa Remigiusza Mroza. Jeśli, tak jak ja, wcześniej nie polubiliście się z twórczością tego autora, spróbujcie sięgnąć po serię o Chyłce. Jeśli nawet to nie pomoże… To może jednak lepiej sobie odpuścić? ;)

Moja ocena: 
5.04

Autor

  • Remigiusz Mróz

    Urodził się 15 stycznia 1987 w Opolu. Polski pisarz, autor powieści oraz cyklu publicystycznego "Kurs pisania". Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. By czuć się komfortowo, tygodniowo musi przebiec 100km a dziennie napisać 10-15 stron.

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.