Recenzja

„Czarna” - Wojciech Kuczok

Dość krótka, mocna historia. Napisana niesamowitym językiem, w ciekawy sposób. O czym dzisiaj mowa? „Czarna”, autorstwa Wojciecha Kuczoka. Zapraszam na recenzję.

Jeremi jest ustatkowanym, zamożnym mężczyzną. Ojcem trójki dzieci, oddanym mężem. Na pozór kochający człowiek, wiodący szczęśliwe życie u boku swojej żony Beaty. Jednak po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, iż Jeremi nie pała już głębszym uczuciem, ani do żony, ani do dwóch córek. Jego oczkiem w głowie jest najmłodszy syn. Życie mężczyzny zmienia się w momencie poznania Maryśki. Nauczycielki, panny w średnim wieku. Kobieta miała być dla Jeremiego jedynie namiętną przygodą na chwilę, jednak mężczyzna gubi się w swoich uczuciach względem Marysi. Nie przypuszcza, że kobieta może go obdarzyć uczuciem zakrawającym o szaleństwo. W Czarnej wieści rozchodzą się szybko a informacja o ich romansie dociera do rodzin obu kochanków.

„Czarna” miała swoją premierę w maju 2017 roku i została wydana nakładem wydawnictwa Od deski do deski. Jest to książka, która wchodzi w skład serii „Na F/Aktach”. Seria ta zawiera dokumentalne powieści, oparte na prawdziwych zdarzeniach. Historie tworzone są na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych oraz zeznań i artykułów prasowych, dotyczących danej, opisywanej sprawy. Fakt, iż historia, którą przyszło mi przeczytać, wydarzyła się naprawdę, powoduje, iż emocje z nią związane ulegają spotęgowaniu. Nie jest to jedynie fikcja literacka. Motywy, które rządziły bohaterami są realne, ludzkie, nasze – polskie.

„Czarna” była moją pierwszą stycznością z twórczością pana Wojciecha Kuczoka. Pisarza, który na swoim koncie ma już m.in. Nagrodę Literacką Nike i paszport „Polityki”. Czułam, że będzie to spotkanie emocjonujące i warte poświęconego mu czasu. Pierwszym na co zwróciłam uwagę, czytając tę książkę, był użyty w niej język. Pełno w niej niedomówień, dwuznaczności, bawienia się słowem, zaś z drugiej strony mocna dosadność stwierdzeń, które mogą odrzucać lub razić. Powieść czytało mi się z niesamowitym zaciekawieniem – miałam wrażenie, że trafiłam na tytuł wyjątkowy, niesamowicie dopracowany i przemyślany. Nic tu nie jest dziełem przypadku. Fabuła jest spokojna, nie ma wielu zwrotów akcji, jednak całość czyta się bardzo szybko i z wielką ciekawością.

Postaci są realne - użyłabym nawet stwierdzenia, że realne „do bólu”. Autor rewelacyjnie opisał wszystkie emocje, które towarzyszyły im na kartach tej historii. Genialnie opisał relację, która wywodząc się z pasji i namiętności, przerodziła się w szaleńczą potrzebę bliskości, zaś z pięknych i zakazanych spotkań zamieniła się w szarą, rutynową codzienność.

Nie byłam pewna czy tego typu literatura przypadnie mi do gustu. Dzisiaj już wiem, że „Czarna” to książka, która zapoczątkowała moją ciekawość względem polskiej literatury współczesnej. Z całą pewnością sięgnę po kolejne tytuły z serii „na F/Aktach”. Jest to literatura mocna, nieco mroczna ale bardzo pociągająca i tajemnicza. Niesamowicie dobrze czytało mi się tę książkę, pomimo niełatwej tematyki i dość ciężkich przeżyć głównych bohaterów. Jest to opowieść kierowana do dorosłych i uważam, że młodsi czytelnicy nie powinni po nią sięgać. Wydaje mi się, że jest to historia, do której trzeba dorosnąć by w pełni ją zrozumieć i docenić.

Polecam serdecznie. Sięgnijcie po ten tytuł – na pewno się nie zawiedziecie.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, dziękuję wydawnictwu Od deski do deski.

W dniach 23.09-30.09.2017 na moim Instagramie będzie odbywać się rozdanie z tym tytułem. Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału.

Moja ocena: 
6

Autor

  • Wojciech Kuczok

    Polski prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy, spelolog. Urodzony 18 października 1972 roku w Chrzanowie. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike, a w roku 2003 - Paszport „Polityki”. Autor kilku scenariuszy filmowych. Odkrył kilka dużych jaskiń w Polsce.

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.